تبلیغات
هواپیما های جنگی - هواپیمای سوخت رسان
www.rouzbah.mihanblog.com

هواپیمای سوخت رسان

دوشنبه 28 دی 1388 04:55 ب.ظ

نویسنده : روزبه روزبهانی
ارسال شده در: هواپیمای سوخت رسان ،
بسم تعالی

همانطور که در تاپیک های قبل گفتیم، بسیاری از هواپیماهای مسافربری قابلیت سوخت رسانی هوایی یا AAR و IFR به دو یا سه روش متداول B&R و P&D و ... را دارند.
حال می خواهیم درباره ی هواپیمای بوئینگ 707 (Boeing 707) و خاصیت سوخترسانی آن بپردازیم.__________________________________

هواپیمای بوئینگ 707 یک هواپیمای چندمنظوره (مسافربری-ترابری-سوخترسانی) ی چهار موتوره از نوع جت می باشد. بوئینگ 707 از مهمترین تولیدات شرکت بوئینگ از نظر تجاری می باشد.
در قسمت زیر بال هواپیماهای ترابری با نصب جعبه ی آیرودینامیکی دارای hose و drogue می توان آن را به سوخت رسان ارتقا داد اما نصب اپراتورها و boom به آسانی نصب سامانه ی قبلی نیست و نیاز به تخصص دارد. البته تنها این نیست، بلکه انجام عملیات با روش B&R هم نیاز به تخصص دارد. جالب است بدانیم که این هواپیما قابلیت ارتقا به پیش اخطار را هم دارد.

در کشور ایران نقش ترابری و سوخترسانی آن مورد توجه قرار گرفته است و هواپیمایی ملی ایران (هما) و نیروی هوایی سابق ایران چند فروند از این هواپیماها را خریداری کرده است و هم اکنون هما و نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران (نهاجا) از این هواپیما استفاده می کنند.
تعداد این هواپیماها در نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران 10 فروند است.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 641x427 and weights 33KB.___________________________
مشخصات کلی هواپیمای بوئینگ 707:
کرو کاکپیت: 3
طول: 44.07 متر
طول بال: 39,90 متر
ارتفاع دم: 12,93 متر
حداکثر وزن برخاست: 116,570 کیلوگرم
ظرفیت مخزن سوخت: 65,590 لیتر
حداکثر سرعت: حدود 1000 کیلومتر/ساعت

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -